sosyal medya dijital reklamcilik

Sosyal Medya ve Dijital Reklamcılığın Temelleri

Sosyal medyada organik erişim önemli ölçüde azaldı. Örneğin, ortalama bir işletme için Facebook’taki organik erişim, 2011’de %26 iken 2017’de %1’den daha az bir oranda azaldı. Sosyal medya, özellikle Facebook gibi olgun sitelerde giderek daha fazla para kazanıyor.

Dijital reklamın bir markanın gelen stratejisini yükseltmek için etkili bir içerik pazarlama biçimi olarak kullanılabileceği çeşitli yollar ele alınmaktadır. Kesintisiz olma eğiliminde olan geleneksel reklamlardan farklı olarak, dijital reklamlar hedef kitleye değer katarken, ilgi çekici, kullanışlı ve hedeflenmiş olabilir. Başarılı bir şekilde uygulandığında, dijital reklamlar doğru içeriği doğru kişilere doğru zamanda ulaştırmaya yardımcı olabilir ve reklam harcamalarını çok daha etkili hale getirir.

Dijital reklamlarınızın işletme hedeflerinizi karşılayacak doğru içeriği ve stratejiyi nasıl geliştirebileceğinizi öğrenelim.

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Dijital reklamlarınızın başarısını sağlamak için, hedef kitlenizi anlamalısınız. Reklamlarınızı kimler görmeli? Hedef kitleniz çevrimiçi olarak nerede toplanıyor? Hedef kitlenizin karşılaştığı sorunlar veya sorunlar neler? Ürününüz veya hizmetiniz hayatlarını nasıl daha iyi hale getirebilir? Dijital reklamcılık stratejinizi ve içeriğinizi geliştirirken bu soruları aklınızda bulundurun.

Potansiyel beklentiler, genellikle müşterilere ödeme yapmadan önce aktif bir araştırma sürecinden geçer. Bu sürece müşteri yolculuğu denir. Aşağıdaki üç aşamayı içerir: Farkındalık aşaması, Değerlendirme aşaması, Karar aşaması.

Müşteri yolculuğunun her aşaması için belirli reklam içeriği geliştirmenizi isteyen aşağıdaki etkinlikleri tamamladığınızdan emin olun.

 • Farkındalık Aşaması – müşterinin çözülmesi gereken sorunu nedir? Marka bilinirliğini artırmaya, trafiği web sitenize yönlendirmeye veya sizi bir düşünce lideri olarak oluşturmaya yardımcı olabilecek içerik teklifi (ör. Bloglar, eğitim videoları) ve içerikleri kısaca not edin.
 • Değerlendirme Aşaması – ürün veya hizmet ile ilgili müşteriye özel teklifleriniz var mı? İçerik önerileri (ör. Web seminerleri veya vaka incelemeleri) ve bunların belirli sorularına cevap verebilecek içerikleri kısaca not edin.
 • Karar Aşaması – bir müşterinin nihai satın alma işlemi yapması gereken ek bilgileri sağladınız mı? İçerik sunan (örneğin, ücretsiz deneme, canlı demo veya kupon) ve onlara ödeme yapan müşteriler olmak için ekstra çaba gösterebilecek içerikleri kısaca not edin.

Ücretli Reklam Alanlarını Tespit Edin

Reklamınızı nereye yerleştirmek istediğinizi düşünmenize yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Böylece, zamanınızı optimize edip para kazanabilirsiniz. Reklamlarınızı aşağıdaki gibi yerleştirebileceğiniz birçok sosyal medya platformu vardır:

Facebook İlanlar, Facebook Messenger Reklamları, Instagram Reklamları, LinkedIn Reklamları (sponsorlu içerik, metin reklamlar ve “Inmail”), Twitter Reklamları (tanıtılan tweetler, tanıtılan hesaplar, tanıtılan trendler), Pinterest (tanıtılan pimler), Snapchat (Snap reklamlar, lensler ve filtreler), YouTube, Google Ads

Müşteri yolculuğunun üç aşamasının her biri için geliştirdiğiniz reklam içeriğinin hangi sosyal ağlarda neden kullanılması gerektiği konusunda kısa notlar alın.

sosyal medya yatırım getirisiSosyal Medya Yatırım Getirisini Ölçme

Sosyal medya yatırım getirisini ölçmek neden önemlidir?

Sosyal medya pazarlamacılarının karşılaştığı tekrar eden zorluklardan biri de, çalışma hedefleri ve hedefleri bağlamında çabalarının YG’sini göstermektir. Savvy dijital pazarlamacılar, çalışmalarını değerlendirmek ve somut sonuçları göstermek için akıllı ölçütlere ve metriklere güvenmeleri gerektiğini anladılar.

Sosyal medya ROI’nizi akıllıca ve stratejik olarak nasıl ölçebileceğiniz konusunda pratik yapalım.

Sosyal Yatırım Getirisini Ölçün

Bu bildiriyi ünlü yönetim danışmanı, eğitimci ve yazar Peter Drucker’dan duymuş olabilirsiniz; “Ölçemezseniz, onu geliştiremezsiniz.” Sosyal medya yönetimi çalışmalarınızın yatırım getirisini ölçmek, bir sosyal medya uzmanı veya ekibinin varlığı ve performansı için çok önemlidir.

Son zamanlardaki bir sosyal kampanyasını veya kuruluşunuzun yürüttüğü girişimi inceleyin ve yatırım getirisini hesaplayın. Sosyal medya yatırım getirinizi hesaplamak için ücretsiz araçları kullanabilirsiniz.

Ancak, sonuçta gelir önemli olsa da, sosyal medya çalışmalarınızdan aşağı yönlü finansal YG’yi görmede gecikmeler olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, artan gelirlere yol açabilecek diğer başarı göstergeleri vardır, örneğin: E-posta, web seminerleri ve etkinlikler için kayıtlar, Ürün indirme ve yollar, Alımlar, Pazarlama materyallerinin indirilmesi, Ziyaret-kurşun duygu analizi, Rakip karşılaştırması, Web sitesi trafiği, Erişim ve katılım, Kitle boyutu, Kampanya sonuçları gibi.

sosyal medya iletişimi

Sosyal Medya ile Sürdürülebilir Başarı İçin Temel Bilgiler

Sosyal medyanın sadece bir kitle pazarlama aracı olmaktan öteye geçtiğini belirtmiştik. Sosyal medya kitlenize ulaşmak için güçlü olsa da, kuruluşunuzdaki olumsuz olayları çok büyük bir kitleye hızlı bir şekilde yansıtabilir.

Bu son bölümdeki etkinlikler, kriz yönetimi için sosyal medya stratejinizi hazırlamanıza yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Beklenmeyen etkenler her zaman bir kriz sırasında ortaya çıksa da, hazırlıklı olmak ve organizasyonunuzun felaket durumlarında sosyal medya üzerinden uygun ve hızlı bir şekilde yanıt verebilmesini sağlamak için önceden yapabileceğiniz özel eylemler vardır.

Bu şartları uygulamaya koyalım.

Sosyal Medya Politikası Oluşturun

İşletmeniz için bir sosyal medya politikası oluşturun. Şirketinizin zaten bir sosyal medya politikası varsa, aşağıdaki önerilere göre tekrar inceleyin. Ya da bir sosyal medya eğitimi veren bir eğitmenseniz, öğrencilerinizle sınıfınız için bir sosyal medya politikası oluşturmaya veya mevcut bir dosyayı gözden geçirmeye çalışın.

İyi bir sosyal medya politikasının, dikkat edilmesi gereken bazı evrensel unsurları vardır:

 • Şirket / sınıf sözcüleriniz kimlerdir?
 • Müşteri / öğrenci şikayetlerini nasıl ele alacaksınız?
 • PR sorgularını nasıl ele alacaksınız?
 • Telif hakkı ihlaline karşı tutumunuz nasıldır?
 • Çalışanlar / öğrenciler sosyal medyayı gerektiği biçimde anlıyor mu?
 • Çatışma durumlarında nasıl tepki verileceğine dair net bir yönünüz var mı?
 • Çalışanlara / öğrencilere hangi bilgileri paylaşabileceğini veya paylaşamayacağını belirttiniz mi?
 • Çalışanlara / öğrencilere mahremiyetlerini korumak için atmaları gereken adımları özetlediniz mi?
 • Sorularınız varsa, çalışanlar / öğrenciler için uyum beklentilerini ve kurallarını belirlediniz mi?

Sosyal Medya Kriz Yönetimi

Özellikle dijital çağda hiçbir iş krizi önleyemez. Sosyal medya platformlarının ulaşılması kolay oluşu, sosyal medyanın yaygınlığından önce bile olmasa bile, krizlerin hızla viral hale gelmesini sağlayabilir. Bir kriz planı oluştururken, düşünülmesi gereken bazı temel bileşenler vardır:

Kararları uygulamak için idareci personelinin iyi bir karışımını oluşturun, mesajı koordine etmek ve iletişimi geliştirmek için uzmanlarla iletişim kurun.

 • Ortaya çıkabilecek tüm potansiyel sorunlar için beyin fırtınası yapın.
 • Şirketinizin alt çizgisini ne kadar etkileyeceğine bağlı olarak bir risk seviyesi atayın.
 • Hangi risk seviyesinde hangi paydaşa bildirileceğini belirleyin.
 • Dahil olması gereken bölümler ile birlikte dahili irtibatların ve başlıklarının bir listesini oluşturun.
 • Önceden ayarladığınız risk seviyelerini kullanarak paydaşları uyarın.

Sosyal medya hakkında daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Önerdiğimiz içeriğe göz atmak için şimdi dijibon.com/sosyal-medya-nedir bağlantısını ziyaret edin.

One thought on “Sosyal Medya ve Dijital Reklamcılığın Temelleri”
Leave a Comment

Gelişmeleri Kaçırmayın!

Önemli gelişmelerden haberdar olmak için hemen kaydınızı yapın.