e-ticaret nedir

E-Ticaret Nedir, Nasıl Yapılır? (Başlangıç Rehberi)

E-ticaret ile doğru strateji ve araçlar kullanarak çevrimiçi bir iş kurmak, hayal ettiğinizden daha kolay olabilir. E-ticaret, çevrimiçi olarak yapılan ticari işlemleri ifade eder. Bu, interneti kullanarak bir şey satın aldığınızda ve sattığınız zaman, e-ticarete dahil olduğunuz anlamına gelir.

E-Ticaret ile ilgili ilk satış 1994’te yapıldı. NetMarket adlı bir web sitesini işleten 21 yaşındaki Dan Kohn, Sting’s Ten Summoner Tales CD’sini 12,48 dolarlık nakliye ücreti karşılığında kredi kartıyla bir arkadaşına sattı.

E-ticaret, 1994’ten beri uzun bir yol kat etti. Daha fazla alışveriş yapan kullanıcıların yeni ürünleri keşfetmek ve satın almak için birincil araçlar olarak cihazlara ve bilgisayarlara yönelmeleriyle büyüyor.

E-ticaretin ne olduğu ve etrafındaki büyüme eğilimlerinin yanı sıra bazı temel başlangıç ipuçlarına daha ayrıntılı bir göz atalım.

E-ticarete Nasıl Başlanır?

 • Bir ürün için kitleyi ve talebi değerlendirin.
 • Rekabeti araştırın.
 • Araştırma iş modelleri ve satış stratejileri.
 • İşletmenizi adlandırın ve kaydedin.
 • Markanızı oluşturun ve bir logo tasarlayın.
 • Ürününüzü oluşturun.
 • Üretim maliyetlerini ve süreçlerini belirler.
 • Nakliye ve yerine getirme süreçlerini araştırın ve kurun.
 • Bir URL satın alın ve web sitenizi oluşturun.
 • Müşterileri çekmek ve dönüştürmek için bir pazarlama planı geliştirmek.
 • Sosyal profilleri güvenli hale getirin ve aşağıdakileri oluşturmaya başlayın.
 • Çevrimiçi mağazanızı başlatın.

E-ticaret Eğilimleri

Şu anda e-ticaretle ilgili en büyük eğilim büyümedir. Ve bu büyüme çok ve geniş kapsamlıdır.

ABD E-ticaret Büyümesi

E-ticaret, son 10 yılda ABD’de muazzam bir büyüme gösterdi. Aslında ABD Ticaret Bakanlığı’nın verileri, 2017 yılında ABD e-ticaret satışlarının 2011’den beri olduğundan daha hızlı büyüdüğünü ve toplam perakende satışlarındaki büyümenin %49’unu temsil ettiğini göstermektedir. Büyüme trendi de yavaşlamıyor. Statista verileri, e-ticaret gelirinin ABD’de 2022 yılına kadar 638 milyar doları aşacağını tahmin ediyor.

Küresel E-ticaret Büyüme

Küresel e-ticaret hızla büyüyor. Emarketer trend verileri, perakende e-ticaret satışlarının 2020 yılına kadar 4.058 trilyon doları aşabileceğini gösteriyor. Daha fazla müşteri, sınırlar ve uluslararası pazarlardaki ürünler için daha fazla ürün aradıklarından, e-ticaret satışlarındaki artış dünya çapında belirgindir.

Nielsen Connected Commerce raporunda, “Alışveriş yapanlar, son altı ay içinde çevrimiçi bir alışveriş gerçekleştiren çevrimiçi katılımcıların %57’sinin yurtdışı bir perakendeciden aldıklarını söyledikleri için, ülke sınırlarının dışına giderek daha fazla bakıyorlar” dedi.

Kategoriye Göre E-ticaret Büyümesi

ComScore verileri, perakende e-ticaret büyümesinde hızlı bir değişim gören bazı özel sektörlerin olduğunu göstermektedir. Takı ve saat sektöründe 2016 itibariyle %39’luk büyüme, ardından mobilya, beyaz eşya ve ekipman %26 ve video oyunları / aksesuarları %24 ile takip edildi.

E-ticaretle ilgili temel bilgilerden sonra artık çevrimiçi satış dünyasının bazı en iyi uygulamalarına ve ipuçlarına geçebiliriz.

e-ticaret müşteri yolculuğu

E-ticaretin Faydaları

E-ticaret bir trend değil ve yakında herhangi bir zamanda gitmiyor. Bunun nedeni, internette mal ve hizmet satmanın hem satıcıya hem de müşteriye yüksek düzeyde faydası olmasıdır.

Müşteri için faydaları:

 • Kolaylık
 • Daha hızlı ve daha kolay işlemler
 • Bilgilendirilmiş satın alma kararları
 • Daha kolay fiyat ve ürün karşılaştırmaları
 • Geliştirilmiş teslimat süreci
 • Hedefli iletişim

Satıcı için faydaları:

 • Tuğla ve harç bölgelerinin ortadan kaldırılması nedeniyle daha düşük genel masraflar
 • Eşyaları her saat satma kabiliyeti (geleneksel mağaza saatlerine karşı)
 • Müşterilere coğrafi konumun ötesine ulaşabilme
 • Özellikle satış noktası (POS) işleyen bir portal varsa, satış süreci ve izleme üzerinde daha fazla kontrol
 • SEO yoluyla potansiyel müşterilere daha fazla görünürlük
  Personel maliyetleri ve envanter yönetimi üzerinde daha fazla kontrol

E-ticaret Türleri

E-ticaretin üç sınıflandırması vardır. Sınıflandırma kimin kime sattığına bağlıdır.

 • İşletmeden İşletmeye (B2B): Mallar ve hizmetler bir şirketten diğerine satılmaktadır. Örneğin, Amazon daha iyi büyümek isteyen diğer şirketlere ürün sağlamaktadır.
 • İşletmeden Tüketiciye (B2C): Bir işletme müşteriye satıyor. Bu, en yaygın e-ticaret türlerinden biridir. Örneğin, çevrimiçi bir giyim mağazası, Walmart veya Target gibi bazı popüler tuğla ve harç işlerinin çevrimiçi segmenti olabilir.
 • Tüketiciden Tüketiciye (C2C): Tahmin edebileceğiniz gibi tüketiciler doğrudan çevrimiçi pazar yerleri aracılığıyla tüketiciye satış yapıyor. Craigslist, Ebay ve Amazon, C2C e-ticaretinin tüm örnekleridir.

Inbound pazarlama nedir?

Inbound pazarlama, satın almaya bile hazır olmadan önce, içerik oluşturma yoluyla, potansiyel müşterilerin ilgisini çekme sürecidir. Yabancıların müşterilere ve işletmenizin destekleyicilerine dönüştürülmesi en kolay ve en uygun maliyetli yöntemlerden biridir.

E-ticaret Web Siteleri için En İyi Uygulamalar

E-ticaret sitesi kurmak için hazır olduğunuzda, zamanınızdan ve çabalarınızdan sonuç almanıza yardımcı olacak bazı en iyi uygulamalar vardır.

Mobil uyumlu bir tema seçin ve kişiselleştirin

BrightEdge verileri, web trafiğinin yarısından fazlasının (% 57) akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlardan geldiğini gösterir. Bu, e-ticaret sitesi oluştururken mobil uyumlu e-ticaret teması kullanmanızın gerekli olduğu anlamına gelir.

E-ticaret platformlarında, ücretsiz ve premium e-ticaret temaları (tümü mobil cihazlar için optimize edilmiş) arasından seçim yapabilir ve ihtiyaçlarınız için en uygun olanı bulabilirsiniz.

Web için optimize edin

Web optimizasyonu, daha fazla site ziyaretçisini müşteriye dönüştürmeye yardımcı olan çok çeşitli stratejileri ve taktikleri kapsar, ancak özellikle iki noktaya odaklanalım:

 • Cazip ürün açıklamaları yazın. Ürün açıklamalarınızın satışını yapmak için ikna edici metin yazarlığı tetikleyicileri kullanın. Bu, kaçırma korkusu, münhasırlık, münhasırlık ve daha fazlası gibi psikolojik taktiklere girmek anlamına gelir. Bunların hepsi site ziyaretçilerini satın almaya teşvik eder (ve şimdi satın alır).
 • Güzel ürün resimleri ekleyin. Pazarlama söz konusu olduğunda, görseller çok önemlidir. Özellikle satın almadan önce ürünleri görmeyen veya bu ürünlere dokunamayan çevrimiçi müşteriler için. Statik ürün resimlerinin yanı sıra, müşterilere 360 ​​derecelik bir görünüm sağlayan ürün ve videolar kullanarak modellerin resimlerini ekleyerek içerik ekleyin.

e-ticaret müşteri deneyimi

Yıldız müşteri deneyimi oluşturun

Araştırmalar, müşteri deneyiminin 2020 yılına kadar satış için birincil marka farklılaştırıcısı olarak fiyat ve ürün üstleneceğini göstermektedir. Bu, markanızın tüm farklı temas noktalarında etkileyici bir müşteri deneyimi oluşturmaya odaklanmak anlamına gelir.

 • SSS sayfası ekleyin. E-ticaret web sitenizde sık sorulan soruları yanıtlamak, potansiyel müşterilerin bir satın alma işlemini tamamlamak için ihtiyaç duydukları bilgileri hızlı ve kolay bir şekilde bulmalarına yardımcı olur.
 • Hızlı yükleme süreleri için görüntü boyutlarını azaltın. Anket verileri, web sitesi ziyaretçilerinin yarısından fazlasının, bir sayfanın iki saniyeden daha kısa sürede yüklenmesini beklediğini gösterir. Üç saniyeden fazla bir süre sonra sayfadan ayrılırlar (ve muhtemelen geri dönmezler). Sitenizdeki resimlerin boyutunu azaltın, böylece hızlı bir şekilde yüklenir.
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten yararlanın. E-ticaret sitenizde kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (müşteri yorumlarını, sosyal medyadan ve referanslardan düşünme) dahil olmak üzere, sosyal kanıt unsurlarının eklenmesi anlamına gelir. Bu, müşterilerin genel satın alma deneyimini geliştirebilir.

E-Ticaret Pazarlama En İyi Uygulamaları

Bir e-ticaret işletmesi için pazarlama hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? İşte çabalarınızı hızlıca başlatmanıza yardımcı olabilecek birkaç en iyi uygulama.

Sosyal medya reklamlarını test edin

Günlük 1,18 milyar aktif kullanıcıyla, Facebook’un dinlenebilecek büyük bir kitlesi var. Kitlenizi sosyal medya gönderileri ve videolarıyla hedeflemeyi düşünün ve en iyi sonuçların neler olduğunu görmek için deneyin ve satışları ve gelirleri artırın.

E-posta adreslerini toplayın ve iletişim halinde kalın

Son veriler, şirketlerin dörtte üçünün e-posta pazarlamasının “iyi” YG’ye “mükemmel” sunduğunu kabul ettiğini gösteriyor. E-posta adreslerini yerinde toplayarak ve müşterilerin sizden gelecekteki iletişimlere katılmasını isteyerek, ziyaretçilere e-ticaret sitenize tekrar tekrar teklifler, satışlar, VIP indirimler ve daha fazlası aracılığıyla geri gelmeye devam etmelerini sağlayabilirsiniz.

e-ticaret pazarlama

Teklifleri / mesajlaşmayı özelleştirmek için kişiselleştirmeyi kullanın

Kişiselleştirmeler, çevrimiçi alışveriş yapan kişiler için hiç olmadığı kadar önemlidir. Aslında, araştırmalar, çevrimiçi tüketicilerin% 74’ünün, ilgi alanları ile ilgisi olmayan teklifler, reklamlar ve promosyonlar göründüğü zaman web sitelerinde hüsrana uğradığını gösteriyor. Kişiselleştirilmiş ürün önerilerinden yararlandığınızdan, e-posta pazarlama çabalarınızı kişiselleştirdiğinizden ve genellikle her bir müşteriyi yalnızca kendisiyle konuştuğunuz gibi hissetmeye çalıştığınızdan emin olun.

Anketler yoluyla geri bildirim alın

Parmağınızın nabzının nabzını tutmanın en iyi yolu, onlara sormaktır. Ürününüzden pazarlama çalışmalarınıza, müşteri hizmetleri etkileşimlerine kadar her şey hakkında geri bildirim almak için çevrimiçi anketlerden yararlanın.

En İyi E-Ticaret Yazılımı Nasıl Seçilir?

İhtiyaçlarınızı karşılamak için en iyi e-ticaret platformunu ve yazılımı ararken, dikkate alınması gereken birçok faktör vardır:

 • Temalar ve özelleştirme yetenekleri: Şirket markalamasını kişiselleştirmenizi ve eklemenizi sağlayan hazır temaları özelleştirebilmeniz gerekir.
 • Alan adı özelleştirmesi: Bir özel alan adı ve URL alabildiğinizden emin olun (böylece platformun adını web sitenizin URL’sine eklemeniz gerekmez).
 • Uzman, 7/24 destek: Platformun hizmetini ayrıntılı olarak incelemek için zaman ayırın. Acil bir durum yol alırsa, bir anlığına size hızlı ve güvenilir destek sağlayacağınızdan emin olmak istersiniz.
 • Esnek ödeme seçenekleri: Müşteriler bugün çeşitli şekillerde ödeme yapmak ister – kredi kartlarından dijital cüzdanlara ve ötesine. Birçok farklı güvenli ödeme seçeneğini desteklemek için yeterince esnek olan bir e-ticaret yazılımı çözümü arayın.
 • Çoklu dil becerileri: Müşterileriniz dünyanın her yerinden geliyor olabilir, bu yüzden dillerini konuşabilmeniz gerekir. Birçok farklı dili destekleyen bir araçla çalışmak iyi bir fikirdir.

Son olarak internet üzerinden alışveriş yapan kitleye dokunmak ve büyüyen e-ticaret pastasından yararlanmak için hemen hareteke geçin! Okuduğunuz için teşekkürler 🙂

E-Ticaret hakkında daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Önerdiğimiz içeriklere göz atmak için şimdi dijibon.com/e-ticaret bağlantısını ziyaret edin.

Leave a Comment

Gelişmeleri Kaçırmayın!

Önemli gelişmelerden haberdar olmak için hemen kaydınızı yapın.