dijital pazarlama teknikleri

Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir? (Önemli İpuçları)

Dijital pazarlama teknikleri ile kitlenize ulaşmak için arama motorları, sosyal medya veya web sitenizde farklı fikirlerle denemeler yapmak kolaydır. En iyi sonuçları bulmak için farklı tür ve içerik biçimlerinin denenmesi gerekmektedir.

Bu içerikte, arama motorlarından ilk çevrimiçi reklamlarınızı oluşturup kullanmaya kadar dijital pazarlama için gerekli olan teknikleri inceleyeceğiz. Bahsedeceğimiz dijital pazarlama kanallarına (Facebook, Twitter, Google, e-posta ve kendi web siteniz vb.) zaten aşinasınız fakat hedefleriniz için yapacağınız yatırımlardan ve ihtiyacınız olan adımların doğru olması gerektiğinden emin olmalısınız.

Dijital pazarlama kampanyalarının çoğuyla ilgili en önemli şey, yayınlandıktan hemen sonra tepkileri izlemeye başlayabilmenizdir. Bu izleme, yakın zamanda hangi kampanyaların en iyi yatırım getirisini (ROI) sağladığını ve hangi tekniklerin markanız için en etkili olduğunu görebileceğiniz anlamına gelir.

Umarız bu kılavuz, size neler yapmanız gerektiği konusunda iyi fikirler verir.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Yeni müşterilere ulaşmanın en iyi yollarından biri, müşterilerinizin sorunlarının veya sorularının yanıtlarını ararken sitenizin görünmesini sağlamaktır. Bunu, arama motoru optimizasyonu (SEO) aracılığıyla yaparsınız. Kullanıcılar pazarınızla ilgili terimleri aradıklarında, arama sonuçları sayfalarında karşılarına çıkmanız gerekir. Ve sonuçlardaki sıranızın iyi olması için sitenizin doğru şekilde optimize edilmesi gerekmektedir.

İpuçları :

 • İlgili – düzenli olarak güncelleyin ve kullanıcıların ürün veya hizmetinizi bulmak için aradıkları kelimeleri kullanın.
 • Okuması kolay – Görselleri başlık olarak kullanmayın. Resimler veya videolar için açıklama etiketlerinin doğru olduğundan emin olun.
 • Güvenilir – Başka bir site sizinkiyle bağlantılıysa, bu sitenizin lehine oy kullanır. Yani eğer diğer insanlar bu uzmanlığı geri bağlayarak (backlink) tanıdılarsa, bu yardımcı olacaktır.
 • Dürüst – Aynı şekilde, sitenizi tarayıcılar tarafından görülmekle birlikte istemciler tarafından görülmeyen gizli sayfalarda anahtar kelimeler veya bağlantılar ile yüklemeye çalışırsanız, bu bir aldatma olarak sayılır ve sıralama cezasına neden olabilir.
 • İyi yapılandırılmış – Kullanıcıların gezinmesi kolaysa, Google muhtemelen beğenecektir. Alt sayfalarınızın bağlantılarının mantıksal olarak adlandırıldığından emin olun ve otomatik oynatılan videolar veya e-posta adresleri isteyen pop-up’lar gibi eklentileri en aza indirin.
 • Doğru – Çoğu insan gibi, Google yazım hataları veya kırık bağlantılar sevmez.
 • Mobil uyumlu – Daha fazla kullanıcı artık mobil cihazla üzerinden arama yapıyor. Bu sayede mobil cihazlara uygun siteler ödüllendiriliyor.

dijital pazarlama kullanıcı deneyimi

Kullanıcı Deneyimi

Web siteniz, markanızın neyle ilgili olduğunu tam olarak göstermeniz ve müşterilerinizle bulunduğu yerde bağlantı kurmanız açısından bir fırsattır.

Sitenizi bir araya getirirken kullanıcı deneyimini düşünmek, ziyaretçilerin hangi ürün veya hizmetin kendileri için doğru olduğunu bulmalarına yardımcı olabilir. Tercih etmek istedikleri markanın siz olduğuna karar vermelerine veya iletişim halinde tutmalarına yardımcı olabilir.

Sitenizin analitiğini kontrol edin ve kullanıcıların sitenizde nasıl davrandıklarını, nerelere tıkladıklarını, en çok hangi sayfalarda zaman geçirdiklerini not edin. Yüksek bir hemen çıkma oranı veya düşük bir bekleme süresi görürseniz genel kullanıcı deneyiminiz muhtemelen iyileştirme gerektirir.

İpuçları :

 • İçeriği düzenli olarak güncelleyin.
 • Web sitenizin hızını test edin.
 • Sayfalarınızın hızlı bir şekilde yüklenip yüklenmediğini kontrol edin. Her saniye, kullanıcının dikkatini çekmeye geldiğinde önemlidir. Sayfaların hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamak için daha az işlevsellik veya daha basit tasarıma sahip olmak iyidir.
 • Çağrılarınız ile harekete geçirin. Haber bülteni kayıtları, ürünler için satın alın düğmeleri vb.
 • Mobil ve tablet kullanıcıları için web sitenizin daha küçük ekranlara otomatik olarak yeniden boyutlandığından emin olun.
 • Dijital pazarlamada en zarif kullanıcı deneyimi, en basit tasarım yapılarına sahip olanıdır. Bu yüzden web sitenizde bu kriteri göz önünde bulundurun.

Ücretli Arama Ağı Reklamları

Mükemmel bir web sitesine sahip olmak, arama sonuçlarında organik olarak daha yüksek bir performans elde etmenize yardımcı olur. Ancak, markanızla alakalı bir dizi anahtar kelimeye bağlı ücretli arama ağı reklamları kullanarak sonuç sayfasının başına da geçebilirsiniz.

Bu tür ağların en güzel avantajı, reklamınıza yapılan her tıklama için ödeme yaparsınız. Bu nedenle bu reklamlar, tıklama başına ödeme veya PPC olarak bilinir.

Arama ağı reklamları, yüksek görünürlüğe sahip bir alana reklam vermek, belirli bir anahtar kelime için teklif ettiğiniz tıklama başına fiyatı ve sitenizin kalitesini dikkate alan otomatik bir açık artırma kazanmanızı içerir.

En yaygın olarak kullanılan Google Ads gibi platformların yanı sıra Yahoo ve Bing’ten benzer teklifleri kullanarak birkaç dakika içinde bir reklam oluşturup çevrimiçi olarak yayınlayabilirsiniz.

İpuçları :

 • İdeal müşterilerinizin arayacağı anahtar kelimeleri bulun. Sattığınız ürün veya hizmetlerin spesifik bir açıklamasıyla başlayın ve en olası müşterileri hedeflemenize yardımcı olması için konumunuzu ekleyin.
 • Maksimum günlük bütçenizi belirleyin. Popüler anahtar kelimelerin tıklama başına maliyetlerinin yüksek olabileceğini unutmayın.
 • Dönüşüm izlemeyi kullanın. Bir reklam, trafiği veya satışları desteklemiyorsa iyileştirin ve test etmeye devam edin.

dijital pazarlama türleri

Görüntülü Reklamcılık

Görüntülü reklamcılık, potansiyel müşterilerin diğer web sitelere göz atarken markanızı önüne getirmenin harika bir yolu olabilir. Google görüntülü reklam ağındaki reklamları oluşturabilir, yayınlayabilir, yönetebilir ve takip edebilirsiniz.

İpuçları :

 • İlgi çekmek ve tıklamaları artırmak için iyi resimler seçin.
 • Kullanıcıların reklamı tıklayabileceği ve yaptıklarında neler olabileceğini açıkça belirtin. Reklamınız onları ana sayfanıza mı yoksa doğrudan bir ürün sayfasına mı götürüyor?
 • Tıklamalarınızı ve dönüşümlerinizi izleyin. Belirli bir siteden hiçbir zaman tıklama almazsanız, bunu hariç tutabilirsiniz. Belirli bir site ve reklam size çok fazla dönüşüm kazandırdıysa, bütçenizi bunlar için artırmak isteyebilirsiniz.

Sponsorlu Sosyal Yayınlar

Sponsorlu sosyal yayınlar, büyük bir sosyal medya varlığına sahip olmak için zorunluluktur. Zaten markanızın neyle ilgili olduğunu gösteren mükemmel içerikler oluşturuyorsanız, yayınları tanıtmak için ödeme yaparak sizi henüz takip etmeyen kişilerin haber akışlarına yönlendirebilir. Örneğin Google + ‘da aktif olursanız, sponsorlu yayın reklamları ve hemen satın al düğmesi gibi bir harekete geçirici mesaj ekleyerek yayınlayabilirsiniz.

Kitlenizi farklı ağlarda şu şekilde hedefleyebilirsiniz: Facebook ile işaretledikleri ilgi alanları, Twitter ile kullanıcı ağları, LinkedIn ile iş tanımı vb.

İpuçları :

 • Hedef kitlenizin bulunduğu sosyal ağları seçin, her zaman içeriğinizi iyileştirin ve test edin.
 • Yeni bir teklifle ilgili gönderi oluşturmak veya kullanıcıları sayfanıza çekmek için basit ve güçlü kelimeler kullanın.
 • Bir test gönderisi yayınlayın. Teklifinizi veya sıradan bir gönderinizi harekete geçirici mesajınızı ekleyerek test edin. Ve ücret ödemeden önce hangi stilin ve ifadelerin en çok beğeni, paylaşım ve yorum aldığını görün.
 • Çok görüntülü slayt veya tuval reklamları gibi daha karmaşık ve pahalı biçimlere geçmeden önce, basit resim veya video yayınları ile başlayın ve kaç tıklama aldığını izleyerek takip edin. Canva’nın tasarımcılar için güzel sosyal görseller oluşturma konusundaki yazısına göz atın.

E-posta Pazarlama

Dijital hedefleriniz doğrultusunda yeni müşteriler kazanmak, sahip olduğunuz müşterilerle ilişkilerinizi geliştirmek kadar önemlidir. Yeni ürünlerin duyurulmasının ötesine geçen e-posta pazarlama sayesinde sadık takipçilerinizle iletişim halinde kalın. Müşterilerinize kendilerine kaydolma fırsatı vererek, e-posta listenizi doğal olarak oluşturmak en etkili yöntemdir. Bazı e-posta türleri şunlardır:

Bültenler : Marka bilinirliliğinizi ve sitenizdeki yeniliklerden yararlanarak trafiğinizi artırın.

Mevsimsel E-postalar : Doğum günü veya kutlama e-postalarıyla müşterilerinizin gündeminde kalın.

Ayrıcalıklı Teklifler : Sadık müşterileri, tek indirim veya hediye ile özel hissettirin.

Hatırlatıcılar : Bir abonelik sona eriyorsa, arkadaş canlısı bir e-posta adresi bırakın.

Flaş Duyuruları : 48 saatlik satış gibi belirli zamana bağlı flaş indirimleriyle satışları artırın.

İpuçları :

 • E-posta abonelerini toplamak, dijital pazarlama çalışmalarınızın optimizasyonuna bağlıdır. Blogunuzun, sosyal medyanızın ve ücretli kampanyalarınızın, potansiyel müşteri bilgilerini toplamak için optimize edilmiş bir açılış sayfasına yönlendirildiğinden emin olun.
 • E-postaları tasarlamanıza, adres listenizi yönetmenize, açma ve tıklanma sayısı gibi analizleri izlemenize olanak tanıyan e-posta hizmetlerini (Mailchimp vb) kullanın.
 • Gönderdiğiniz her e-posta için net bir hedef belirleyin. Yeni içeriğinizi tanıtmak, var olan müşterilere hatırlatmak, uygulamanızı indirmelerini sağlamak gibi.
 • Hangi konu satırı kelimeleri en fazla sayıda açılıyor? Okuyucularınız nereye tıklıyor? İzlemeye ve test etmeye devam edin.

Yerli Reklam

Yerli reklamcılık, yalnızca onu çevreleyen içeriğe benzeyen ve bu şekilde görünen bir reklam türü için kullanılan terimdir. Sosyal medyada çok fazla reklam, özellikle reklamın stili ve sesi onu çevreleyen içeriğe benziyorsa, “yerel” olarak sayılır. Sponsorlu içerik bir başka önemli yerel akıştır ve aslında Buzzfeed gibi birçok çevrimiçi yayıncı, önemli bir gelir akışı olarak ona güvenmeye başladı.

Küçük bir işletme için büyük ölçekli yayıncı ortaklıkları muhtemelen gerçekçi değildir. Ancak, işletmenizle ilgili belirli bir konuda söyleyecek yararlı ve ilginç bir şeyiniz varsa, blog makalelerinizi veya reklamverenler olarak yaptığınız herhangi bir video içeriğini yayınlamanız için benzer bir hedef pazara sahip uygun bir üçüncü taraf sitesine sahip olmayı keşfedebilirsiniz.

Sonuç

Dijital pazarlamaya başladığınızda işleri basit ve hafif dokunuşla tutmanın önemi hakkında önerilerimizi dikkate alıp fikirlerinizi dijital pazarlama teknikleri ile birleştirerek kullanmaktan çekinmeyin. Dijital pazarlama faaliyetlerinizi bir ekosistem olarak düşünmek yararlıdır. Tüm taktiklerinizle (çevrimiçi veya çevrimdışı) birlikte çalışırken, parçaların toplamından daha büyük olduğunu unutmayın.

Her zaman doğruyu yapamayabilirsiniz. Fakat eğer etkinliğinizin performansına keskin bir gözle bakarsanız riskinizi en aza indirmek mümkündür, çünkü taktiklerinizi istediğiniz gibi açıp kapatabilirsiniz. Dijital pazarlamaya güven kazanmaya başladığınızda ve stratejiniz fayda sağladıkça, dikkatinizi neyin işe yaradığına vermek açıkça önemli olsa da, aynı zamanda farklı taktikleri de deneyimlemenize izin verin. İyi şanslar!

Dijital Pazarlama hakkında daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Önerdiğimiz içeriğe göz atmak için şimdi dijibon.com/dijital-pazarlama-nedir bağlantısını ziyaret edin.

Leave a Comment

Gelişmeleri Kaçırmayın!

Önemli gelişmelerden haberdar olmak için hemen kaydınızı yapın.