e-mail pazarlama nedir

E-posta Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır? Temel Kılavuz

E-posta pazarlama ile ilgili ilk e-mail 1978’de gönderildi, 13 milyon dolar satışla sonuçlandı ve halen en çok kullanılan pazarlama kanallarından biridir.

İlk zamanları göz önüne alındığında e-mail, mesajlaşma ve sosyal medya gibi yeni kanallar kadar parlak değildir. Ancak sonuç alan bir kitle oluşturmanın etkili bir yoludur. E-posta pazarlama, işlerimizi canlı tutan insanlarla gerçek bir bağlantı kurmak için kullanabileceğimiz birkaç pazarlama kanalından biridir.

E-posta pazarlamanın, stratejiniz için önemli öğelerden biri olduğunu ve bunu nasıl sorumlu ve etkili bir şekilde kullanabileceğinizi öğrenelim.

E-posta Pazarlama Nedir?

E-posta pazarlama, belirli bir kitleye bilgi amaçlı veya ticari hedefler doğrultusunda gönderilmek istenen mesajların elektronik posta yoluyla iletilmesini sağlayan çevrimiçi pazarlama türüdür.

Araştırmalara göre dünya çapında 3,8 milyon e-mail kullanıcısı var. Bu yüzden müşterilerinize ulaşmak için bir yol arıyorsanız, e-mail onları bulmak için mükemmel bir kanaldır. E-posta pazarlamasının ne kadar etkili olabileceğini kanıtlayan bazı istatistikler:

 • Müşterilerin 3/2’si bir e-posta pazarlama mesajının doğrudan bir sonucu olarak satın alma işlemi gerçekleştirdi.
 • Doğrudan satışlara gönderilen müşteri adaylarının yalnızca %20’si kalifiye niteliktedir, yani e-mail ve mükemmel içerikle geliştirilmeleri gerekir.
 • Müşteri edinimi söz konusu olduğunda e-mail, Facebook ve Twitter’dan 40 kat daha etkilidir.
 • E-posta pazarlamacılığını kullanmanın belki de en iyi nedeni kanalın size ait olmasıdır. Uyumluluk düzenlemelerinin dışında, abonelerinize ne zaman ve neden ulaştığınızı etkileyebilecek hiçbir dış varlık yoktur.

E-posta Pazarlama Kullanım Durumları

Potansiyeliniz ve müşterilerinizin her biri ile bireysel bir ilişki kurmak için insan gücüne, yeterli zamana veya sermayeye sahip değilseniz, e-posta en iyi pazarlama arkadaşınız olmalıdır. İşte e-mail için kullanım durumları ve bazı ipuçları:

İlişkiler Kurma: Kişiselleştirilmiş etkileşim yoluyla bağlantılar kurun.

Marka Bilinirliği: Şirketinizin ve hizmetlerinizi, beklentilerinizin gerçekleşmeye hazır olduğu an için en üst düzeyde tutunuz.

İçerik Tanıtımı: İlgili blog içeriğini veya yararlı varlıkları potansiyel müşterilerinizle paylaşmak için e-postayı kullanın.

Öncülük Etme: Abonelerinizi değerli buldukları bir varlık karşılığında kişisel bilgilerini sağlamaya ikna edin.

Ürün Pazarlaması: Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtın.

Öncülüğü Besleme: Müşterilerinizi, hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilecek içeriklerle memnun etmelerini sağlayın.

e-posta pazarlama kampanya

E-posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

E-posta pazarlamasının engin olanaklarından yararlanmadan önce, müşterilerinizi memnun edecek güçlü bir e-posta kampanyası oluşturmaya başlamanız için birkaç önemli sorunu çözelim.

E-posta Pazarlama Stratejisi Oluşturun

Çünkü araştırmalara göre her bir müşteriniz her gün ortalama 121 adet e-mail alır. Yani bir strateji geliştirmek için zaman ayırmazsanız, e-postalarınız kalabalık gelen kutularda kaybolur veya daha kötüsü spam klasörüne gönderilir.

Etkili bir e-mail stratejisi oluşturmayı ve insanların gerçekten okumak istediği e-mailleri nasıl göndereceğinizi öğrenebilirsiniz. E-posta stratejiniz için aşağıdaki beş adımı bir ana hat olarak düşünebilirsiniz.

1. Kitlenizi Tanımlayın

Etkili bir e-mail, ilgili bir e-maildir. Pazarlamadaki diğer her şey gibi, müşteri profinizle başlayın, ne istediğini anlayın ve e-posta kampanyanızı kitlenizin ihtiyaçlarına göre özelleştirin.

2. Hedeflerinizi Belirleyin

Kampanya hedeflerinize ulaşmadan önce bazı içerikler toplayın. Sektörünüzün ortalama e-posta istatistiklerini araştırın ve bunları hedefleriniz için karşılaştırma ölçütü olarak kullanın.

3. Kişilerin Kayıt Olması İçin Bir Yol Oluşturun

E-posta göndermek için insanlara ihtiyacınız var, değil mi? Bir e-mail listesi, onlara alakalı içerik gönderme iznini veren bir kullanıcı grubudur. Bu listeyi oluşturmak için, potansiyel müşterilerin e-postalarınızı almayı seçmesi için çeşitli yöntemlere ihtiyacınız vardır.

Listenizde sadece birkaç kişinin olması durumunda cesaretiniz kırılmamalıdır. İnşa biraz zaman alabilir. Bu arada, her bir aboneye önem verin ve altın gibi lider olun; e-posta listenizin organik olarak büyüdüğünü görmeye başlayacaksınız.

4. Bir E-posta Kampanya Türü Seçin

E-posta kampanyaları değişebilir ve aralarında karar vermeye çalışmak bunaltıcı olabilir. Haftalık haber bülteni gönderiyor musunuz? Yeni ürün duyurularını gönderiyor musunuz? Hangi blog yayınları paylaşmaya değer?

Bu sorular her pazarlamacının sorumluluğudur. Cevaplar özneldir. Var olan farklı türde e-posta kampanyalarını öğrenerek başlayabilir, ardından kitleniz için hangisinin en uygun olduğuna karar verebilirsiniz. Ayrıca, farklı e-mail türleri için farklı listeler oluşturmalısınız. Böylece, müşteriler ve potansiyel müşteriler yalnızca kendileriyle alakalı e-postalara kaydolabilir.

5. Bir Program Yapın

Listeniz ile ne sıklıkta iletişim kurmayı planladığınıza karar verin, kitlenizi önceden bilgilendirin ve güven oluşturması için tutarlı bir programa sadık kalın, böylece sizi unutamazlar.

6. Sonuçlarınızı Ölçün

Bu sürpriz olmamalı. Pazarlamacılar olarak her şeyi ölçüyoruz. Her önemli metrik hakkında titiz olmak, e-postalarınızda büyük sonuçlar doğuracak küçük değişiklikler yapmanıza yardımcı olacaktır.

e-mail-pazarlama potansiyel müşteri

E-posta Listenizi Oluşturun

E-posta listenizi oluşturmanın birçok özgün yolu vardır. Taktiksel olarak liste oluşturma, abone numaralarınızı büyütmek için birbiriyle uyumlu çalışan iki ana öğeye dönüşür; öncü mıknatıslar ve katılımlı formlar.

Öncü Mıknatıslar

Öncü mıknatıs tam olarak göründüğü gibidir: e-posta listenize kayıt olması için potansiyel müşterilerin ilgisini çeken bir şeydir. Ve genellikle ücretsiz bir teklif şeklinde sunulur. Teklif çeşitli biçimlerde olabilir, beklentileriniz için değerli olmalı ve bir e-posta aboneliği karşılığında ücretsiz olarak verilir.

Buna rağmen karşımıza şöyle bir sorun çıkabilir: insanlar kişisel bilgilerinin aşırı derecede koruyucu hale geldi. Dolayısıyla değerli bir şey vermeden bir e-mail adresi almayı bekleyemezsiniz. Alakalı, yararlı ve potansiyel müşterilerinizin hayatlarını kolaylaştıran bir öncü mıknatıs düşünün.

İşte oluşturabileceğiniz birkaç öncü mıknatıs türü: E-kitap, Beyaz kağıt, Bilgi grafiği, Rapor veya Çalışma, Kontrol Listesi, Şablon, Web semineri veya kurs, Araç veya Uygulama vb.

Bu kaynakları sağlayamıyorsanız, potansiyel mıknatıslarınızı oluşturmak için mevcut içeriğinizi bile yeniden kullanabilirsiniz.

İyi Bir Öncü Mıknatıs Nasıl Oluşturulur?

Öncü mıknatısınızın potansiyel müşterilerinizle alakalı olması gerektiğini unutmayın. Potansiyel listeniz için değerli bir varlık oluşturduğunuzdan emin olmak için birkaç ipucu aşağıda verilmiştir.

 1. Teklifinizi çözüm odaklı ve harekete geçirilebilir hale getirin. Bir problemi çözen ve çözümü başarmak için gerçekçi bir yol oluşturan pratik bilgiler sağlayın.
 2. Varlığın tüketilmesi kolay olduğundan emin olun. Öncü mıknatıslar dijital formatta teslim edilmelidir. İster bir PDF, bir web sayfası, bir video veya başka bir biçim olsun, yeni potansiyel müşterinizin onu almasını ve tüketmesini kolaylaştırın.
 3. Teklifinizi, gelecekteki içeriği göz önünde bulundurarak oluşturun. Teklifinizin ilişkiniz boyunca sağlayacağınız değere uygun olduğundan emin olun, aksi halde güvene zarar verme riski vardır.
 4. Öncü mıknatısınızı ücretli çözümünüze bir basamak taşı olarak değerlendirin. E-posta listenizin amacı, sonunda abonelerin ücretli bir teklife yönlendirmektir. Şirket olarak sağladığınız değeri göstermek için ücretsiz içerikler sunmalı ve bu ücretsiz teklifler nihai olarak ürününüze veya hizmetinize yönlendirmelidir.
 5. Müşteri yolculuğunun her aşamasıyla alakalı teklifler oluşturun. Her yeni potansiyel müşteri, müşteri yolculuğunun farklı bir aşamasında olacak ve hangi aşamada olduğunu bilmek sizin sorumluluğunuzdadır. Müşteri yolculuğunun her aşamasıyla ilgili ayrı ayrı teklifler sunmak için listenizi sürecin en başında ayrıştırın.

Katılım Formu Nasıl Oluşturulur?

Katılım formu, listenize ekleyeceğiniz bir potansiyel müşterinin bilgilerini almanıza yardımcı olur. Gelecekteki potansiyel müşterileriniz ile oluşturacağınız bağın giriş kapısıdır.

 1. Çekici bir tasarım ve dikkat çekici bir başlık oluşturun. Formunuz markalı olmalı, sayfadan öne çıkmalı ve kullanıcıları kaydolmaya yönlendirmelidir. Teklifle okuyucuları heyecanlandırmalısınız.
 2. İçeriği teklifle alakalı hale getirin. Amacınız insanları bilgi girişine dahil etmek olsa da, onları aldatmak değildir. Formunuzdaki herhangi bir bilgi, teklifiniz ile doğru ve tutarlı olmalıdır.
 3. Formu basit tutun. Bu, potansiyel müşterinizle ilk etkileşimlerinizden biri olabilir. Onları birkaç alanla uzun bir formda korkutmayın. Sadece en önemli (ad ve e-mail) bilgileri isteyin.
 4. İkili onay için katılım formunu ayarlayın. Abonelerinizden e-postalarınızı iki kez tercih etmesini istemek ters görünebilir. Ancak araştırmalara göre, kullanıcıların onaylanmış bir opt-in (COI) e-mail adresini, onaylanmamış bir e-mail adresine göre daha çok tercih ettiklerini kanıtlıyor.
 5. Akışın çalıştığından emin olun. Canlı yayına geçmeden önce kullanıcı deneyiminden yararlanın. Formun planlandığı gibi çalıştığını kontrol edin, teşekkür sayfası canlıdır ve teklifiniz söz verildiği gibi teslim edilir. Bu yol ilk izlenimlerinizden biridir, bunu profesyonel ve olumlu bir hale getirin.

E-posta pazarlaması doğru kullanılırsa hem bir ilişki oluşturma hem de kâr oluşturma aracı olabilir. Aboneleriniz ve potansiyel müşterilerinizle mevcut bir ilişki kurmak için e-postaları kullanmalı ve hedeflerinize göre hareket etmenize yardımcı olacak alakalı ve değerli bilgiler sunmalısınız. Okuduğunuz için teşekkürler 🙂

Dijital pazarlama ile ilgili size ilgi çekici bir içerik önerimiz var! İçeriği merak ediyorsanız hemen dijibon.com/dijital-pazarlama-nedir bağlantısını ziyaret edin.

Leave a Comment

Gelişmeleri Kaçırmayın!

Önemli gelişmelerden haberdar olmak için hemen kaydınızı yapın.