google ads nedir

Google Ads Nedir, Nasıl Kullanılır? (Temel Kılavuz)

Google Ads (AdWords), tıklanabilir reklamların gösterilmesi için Google arama sonuçlarında reklamverenlerin anahtar kelimeler için teklif verdiği reklamcılık sistemidir.

Ücretli aramaya giriş yapmak ve ücretli aramanın nasıl kullanılacağı konusunda fikir edinmek isteyenler için oluşturulan bu kılavuzda, nasıl çalıştığı konusunda da bilgiler yer almaktadır.

Ücretli arama kampanyalarını destekleyen birçok arama motoru vardır. Ancak, bu kılavuzun amaçları doğrultusunda Google’a ve ücretli arama programı olan Google Ads’e (AdWords) odaklanacağız. Google Ads’i iyi bir şekilde anladığınızda, diğer arama motorlarının nasıl çalıştığını konusunda da fikir edinebilirsiniz çünkü diğerleri de benzer bir şekilde yapılandırılmıştır.

Ücretli ve Organik Arama

Arama Motoru Pazarlaması (SEM), bir web sitesinin arama motorları aracılığıyla pazarlanmasının yollarını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Hem organik arama motoru optimizasyonu (SEO) hem de ücretli arama stratejileri içerir.

Organik arama, arama motoru algoritmaları tarafından belirlenen ücretli olmayan, doğal sıralamalara dayanır ve çeşitli SEO uygulamaları ile optimize edilebilir. Buna karşılık ücretli arama, bir kullanıcı arama motoruna özgü anahtar kelimeleri veya kelime öbeklerini yazdığında web sitenizin arama motoru sonuçları sayfasında (SERP) görüntülenmesi için bir ücret ödemenizi sağlar.

SERP, görüntüleyenleri sitenize yönlendirmek için oluşturduğunuz reklamları gösterir ve ödediğiniz ücret genellikle bu reklamların tıklanmalarına veya bu reklamların görüntülemelerine dayanır. Diğer bir deyişle, sponsorlu arama girişlerinde sıralanmak için ödeme yapılır.

Organik ve ücretli girişlerin her ikisi de arama motorunda görünür, ancak sayfada farklı konumlarda görüntülenir. Araştırmalara göre, kullanıcıların %70’inden fazlası organik arama sonuçlarına tıklarken, yalnızca %30’u ücretli bağlantılara tıklamaktadır.

google ads ücretli arama

Ücretli Arama Nasıl Kullanılır?

Ücretli arama diğer gelen pazarlama stratejilerini tamamlamak için kullanılmalıdır. Ücretli çevrimiçi reklamcılıkta çok fazla zaman ve efor, kaynak ve yönetim gerekir. Ücretli arama ile yapabileceğiniz yararlı şeylerden bazılarına göz atalım.

Açılış Sayfası Testi

Ücretli aramayı kullanmanın harika bir yolu, açılış sayfalarınızı test etmek ve optimize etmektir. Örneğin ‘büyük kediler için kedi maması’ için arama motoru sonuçları sayfası ve bu belirli arama sorgusu için Google Ads (Adwords) ile ücretli reklam kullanabilir ve iki farklı açılış sayfasına gitmeyi ayarlayabilirsiniz.

Bir kedi maması reklamı için, birini bir ilgili sayfaya (eski kediniz için besleme teknikleriyle ilgili bir rehber), diğerini de başka bir teklif ya da aynı teklif ile başka ilgili sayfaya (kedi maması için gerçek ürün sayfası) gönderebilirsiniz. Örneğin, formlarınızın bir özelliğini test etmek istediğinizde, her biri farklı bir form düzenine sahip aynı açılış sayfasının iki sürümüne sahip olabilir ve reklamı bunlara gönderebilirsiniz. Bu, açılış sayfalarınızı optimize etmek için önemli ve önerilen bir uygulama olan A / B testi olarak adlandırılır. En yüksek oranda dönüşüm sağlayan sayfaları bulmanıza olanak tanıdığından açılış sayfası A / B testini yapmak harika bir yoldur.

Yeni Anahtar Kelimeler Bulmak

Açılış sayfası testine ek olarak, kampanyanız için yeni anahtar kelimeler bulmak için ücretli aramayı da kullanabilirsiniz. Google Ads, reklamınızın görüntülendiği tüm anahtar kelimeleri görüntüleyen bir Arama Terimleri raporu oluşturur.

Diğer bir deyişle, örneğin “kırmızı ayakkabılar” anahtar kelimesiyle teklif verirseniz, Google bir kullanıcı “kırmızı tenis ayakkabıları” araması yaptığında reklamınızı gösterebilir. Tam eşlemeli kelimeye teklif vermemiş olsanız bile, “kırmızı tenis ayakkabıları” arandığı için anahtar kelimesi bu rapora dahil edilir. Raporda ayrıca, anahtar kelimelerin her birinin performansı hakkında bilgiler bulunur. Bu nedenle, söz konusu anahtar kelimeyi kampanyanıza eklemenin değerli olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

Tüm SEM kampanyalarınızı daha da optimize etmenize yardımcı olacak yeni anahtar kelimeler keşfetmek için Arama Terimleri raporlarındaki bilgileri ve ayrıca Google Ads’in Anahtar Kelime Planlayıcı’sındaki bilgileri kullanmalısınız.

Artık iyi bir şekilde nasıl yararlanabileceğinize dair bazı fikirleriniz olduğuna göre, ücretli arama kampanyalarının nasıl çalıştığına daha yakından bakalım.

google ads kampanya

Anahtar Kelimeler, Reklamlar ve Açılış Sayfaları

Google Ads (Adwords)’te ücretli arama kampanyasının üç temel öğesi vardır: anahtar kelimeler, reklamlar ve açılış sayfaları. Google’a bir anahtar kelime listesi vererek başlarsınız. Bu, Google’ın, kullanıcılara bu anahtar kelimeleri aradığında, sonuç sayfalarında reklamlarınızı göstermesini söyler.

Ardından, reklamlarınızı bu anahtar kelimeler için gösterilecek şekilde tasarlarsınız ve hedefiniz, hem arama sorgusu için yeterince alakalı hem de arama yapanların bunları tıklamalarını sağlayacak kadar çekici hale getirmektir. Ardından, görüntüleyenler reklamlarınızı tıkladığında, reklamlar onları açılış sayfalarınıza yönlendirir. Açılış sayfalarınızın amacı, ziyaretçiyi ürününüzü satın alarak, bir teklifi indirerek, vb. dönüştürebilmektir. Bu nedenle, ücretli arama, bu üç şeyi yönetmek, eşleştirmek ve optimize etmek için gerçekten işe yarar.

Tıklama Başına Ödeme (PPC) Teklifi Verme

Ücretli aramayı duyduysanız, muhtemelen tıklama başına ödeme anlamına gelen PPC terimini de biliyorsunuzdur. Bu, sadece reklamınızın gösterilmesi için ödeme yapmadığınız anlamına gelir. Ve görüntüleyenler reklamın üzerinden fareyle geçtiğinde de ödeme yapmazsınız. Biri reklamınızı gerçekten tıkladığında ödeme yaparsınız. Bu, gösterim başına ödeme (BGBM) yapmaktan çok daha iyidir. Çünkü, reklamınız 100 bin kez gösterilebilir fakat sadece bir kişi tarafından tıklanabilir.

Google ile bin gösterim başına maliyet (BGBM) seçeneği vardır, ancak bunun yalnızca PPC’den daha iyi bir tercih olacağını gösteren, “ses paylaşımı” kampanyası için ve markanızın bilinirliğini yaymak için kullanmanızdır. Bununla birlikte, ücretli aramanın amaçları için yeni başlıyorsanız, Google Ads (AdWords)’te PPC kampanyaları daha iyi bir seçenektir.

Kalite Puanı

Teklifiniz, reklamınızın belirli bir anahtar kelime için sunulup sunulmadığını belirlemede büyük rol oynasa da, Google da bu kararları verirken “kalite puanı” kullanır. Kalite puanı, reklamlarınızın her biri için alaka düzeyine göre puan alan bir algoritmadır. Anahtar kelimenizin reklamınızla ne kadar yakından ilişkili olduğunu ve reklamınızın açılış sayfası içeriğinizle ne kadar yakından ilişkili olduğunu anlamak içindir. Başka bir deyişle, Google yalnızca açılış sayfalarınızı tararken, yalnızca anahtar kelime alıp bunları tamamen alakasız sayfalara yönlendirmediğinizden emin olmak için tarar.

Google’ın her bir anahtar kelimenin değerlendirilmesinde kalite puanını dahil etme konusundaki motivasyonu, arama yapanlar için en uygun kullanıcı deneyimini sağlamaktır. Google, görüntüledikleri reklamların her zaman arama terimleriyle alakalı olduğundan ve reklamverenlerini kontrol altında tuttuğundan emin olmak için kalite puanını getirmiştir. Kalite puanı, hangi anahtar kelimelerin kullanmanız için uygun maliyetli olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Google Ads (AdWords)’te başarılı bir TBM kampanyası için ayarlamak istiyorsanız, Google’a teklif verdiğiniz anahtar kelimeler, görüntülediğiniz reklam metni ve yönlendirdiğiniz açılış sayfaları arasında ne kadar sıkı bir ilişki kurabileceğinizi gösterin. Bunu yapabiliyorsanız, Google, ne yaptığınızı gerçekten bildiğinizi görecek ve reklamınızı bu konuya dahil etme olasılığı çok daha yüksek olacaktır.

Anahtar Kelime Eşleme Türleri

Reklamınız görüntülendiğinde, yalnızca belirli bir anahtar kelime grubunu seçmek ve reklamı yalnızca bu anahtar kelimeler arama motoruna girildiğinde gösterilmesi yeterli değildir.

İnsanların bir dönem için gerçekten arama yapabilecekleri sonsuz sayıda yol olduğundan; Google, reklamlarınızı ne zaman göstereceğiniz konusunda daha spesifik talimatlar vermek için kullanabileceğiniz üç anahtar kelime eşleme türüne sahiptir. Bunlar: tam eşleme, sıralı eşleme ve geniş eşleme.

Geniş eşleme için ayarlanmış bir anahtar kelime, arama terimi herhangi bir sırayla anahtar kelimenizdeki herhangi bir kısmını veya bazı kombinasyonlarını içerdiğinde reklamınızı gösterir. Reklamınız, tekil / çoğul formlar, eşanlamlılar vb. kelimelerin diğer varyasyonları için de gösterilebilir. Geniş eşlemede örneğin “kırmızı erkek tenis ayakkabıları” anahtar kelimesi varsa, reklamım “kırmızı erkek tenisi” arama terimleri için görünebilir.

Ek olarak, Google Ads (AdWords), anahtar kelime stratejinizi hassaslaştırmak için anahtar kelimeleri negatif eşleme türüne ayarlamanıza olanak tanır. Bu, belirli bir arama terimi girildiğinde reklamınızın gösterilmesini engellemenize olanak tanır. Örneğin, “kullanılmış” anahtar kelimesini negatif eşlemeye ayarlarsanız, reklamım “kullanılmış tenis ayakkabıları” gibi söz konusu kelimeyi içeren aramalarda gösterilmez.

Sonuç

Bu kılavuzu okuduktan sonra, ücretli aramanın nasıl çalıştığını ve işletmeniz için ücretli bir arama kampanyası oluşturmak ve yönetmek için güçlü bir temel oluşturmalısınız. Ücretli arama, tıklama başına ödeme (PPC) modelini temel alır. Google Ads (AdWords)’te hesap yapısı çok önemlidir. Kampanyalarınızı, reklam gruplarınızı, anahtar kelimelerinizi ve reklam metninizi uygun şekilde düzenleyin.

Performansı artırmak ve maliyetleri düşürmek için yüksek kalite puanları hedefleyin. Para harcaması kolaydır, bu yüzden harcamayı nasıl seçeceğinize dikkat edin.

Önceliğiniz gelen pazarlama olmalıdır. Bloglama, potansiyel müşteri yönlendirmeleri, arama motoru optimizasyonunu anlama, vb. Sitenizdeki trafiği organik arama sonuçlarından yönlendiren anahtar kelimeleri öğrenin ve ücretli arama için anahtar kelime seçimleriniz için bunları kullanın.

Leave a Comment

Gelişmeleri Kaçırmayın!

Önemli gelişmelerden haberdar olmak için hemen kaydınızı yapın.