SEO Nedir? (Sorularla Başlangıç Kılavuzu)

seo nedirArama motoru optimizasyonu (SEO), her çevrimiçi pazarlama ölçümünün önemli ve temel bir bileşenidir. Ve sonuçları itibariyle bilinenden daha fazlasıdır. Sonuçta bir web sitesi, yalnızca Google’da ve diğer arama motoru sonuçlarında görülebiliyorsa ve sıralamalarda üst sıralarda yer alıyorsa başarılı olabilir ve büyük miktarda nitelikli trafik alabilir.

Bir web sitesinin, arama motoru sonuçları sayfalarında (SERP) yüksek görünürlük için tüm gereksinimleri karşıladığından emin olmak için, düzenli bir SEO denetimi vazgeçilmezdir. Web sitenizi denetlemek, SERP’ler üzerinde sürdürülebilir başarı elde etmek ve web sitenizin trafiğini artırmak için gerekli optimizasyon önlemlerini sağlar.

Bu içerikte, kapsamlı bir SEO denetimi için gerekli olan soruların cevaplarını ele alacağız.

Neden bir SEO denetimi yapmalıyım?

Web yöneticileri, pazarlamacılar ve SEO’ların yapabileceği en büyük hatalardan biri SEO’yu statik bir ölçüm olarak değerlendirmektir. Zaman içinde süreklilik ve web sitesi iyileştirmeleri, başarılı bir SEO stratejisi için önemlidir.

Kullanıcı davranışı sürekli değişime tabidir, bu da pazarlamacıların ve SEO uzmanlarının, kullanıcıların internette nasıl arama yaptıkları ile aynı şekilde kendi yöntemlerini değiştirmeleri gerektiği anlamına gelir.

Örneğin, birkaç yıl önce, web sitelerini ve ürünleri yalnızca masaüstünüzde veya dizüstü bilgisayarınızda evde aramak hala yaygındı. Bugün, sanayileşmiş ülkelerdeki tüm kullanıcıların yarısından fazlası, ilgili bilgileri veya ürünleri çevrimiçi olarak aramak için akıllı telefonlarını ve diğer mobil cihazlarını kullanıyor. Bu nedenle, modern web sitesi mobil cihazlar için optimize edilmelidir (mobil optimizasyon). Bu, mobil kullanıcıların da olumlu bir kullanıcı deneyimine sahip olmasını sağlamanın tek yoludur.

Kullanıcı taleplerinin SEO uygulamalarını nasıl değiştirdiğinin bir başka örneği de yükleme hızıdır. Sadece 10 yıl önce, kullanıcılar bir web sitesi yüklediklerinde sabırlı olmak zorundaydılar çünkü modemler ile bağlantı hızları daha yavaş ve bekleme süreleriyle daha yavaştı ve sayfa tam olarak yüklenene kadar birkaç saniyeye kadar bekleme süreleri vardı. Bir araştırmada, kullanıcıların yüzde 40’ından fazlasının, yüklenmesi üç saniyeden fazla sürdüğü takdirde bir web sitesinden ayrıldığı tespit edildi.

Pro İpucu: Kullanıcıların yüzde 40’ı, yüklenmesi üç saniyeden fazla sürdüğü takdirde bir web sitesini bırakıyor.

Google Algoritmaları

Arama motorları özellikle Google, geçtiğimiz on yılda müthiş gelişti. Bu değişiklikler yalnızca kullanıcı talepleri nedeniyle değil, aynı zamanda Google’ın teknolojisi karmaşık arama sorgularının altını çizip ilgili arama sonuçlarını sunabilmesi için de gerçekleşti. Bu, sayfadaki meta-verilerde anahtar kelimeleri doldurarak içerik için iyi sıralamalar elde etmek artık yeterli değildir.

Bugün arama motorları, web sitenizin teknik özelliklerinin yanı sıra içeriğini de değerlendirmektedir. Google, bir arama sorgusuyla alakalı bir web sitesinin alaka düzeyini ve kalitesini belirlemek için çeşitli algoritmalar kullanır.

Bu algoritmalar sürekli gelişmektedir. Yüzlerce “Google Güncellemeleri”, algoritmaları uyarlanmış veya tamamen yenilenmiş şekilde her yıl gerçekleştirilir.

Bugün Google, RankBrain ile daha önce hiç yapılmamış arama sorgularını yanıtlamak için yapay zeka kullanıyor. Aynı zamanda, sesli arama ve dijital asistanlar, web sitelerine ve operatörlerine yeni talepler getiren web aramalarını daha da geliştirmektedir. Google’ın web yöneticileri ve SEO yöneticilerinden beklediği şey, “Google Web Yöneticisi Yönergeleri” olarak adlandırılır.

Tüm bunlar pazarlamacılar için ne anlama geliyor? Artan kullanıcı talepleri ve gelişen arama motoru kalitesi, web sitelerinizi ve SEO kalitenizi sürekli olarak uyarlamanızı ve geliştirmenizi gerektirir. Ne üzerinde çalışmanız gerektiğini öğrenmek için düzenli olarak bir SEO denetimi yapmalısınız.

seo uzmanı

SEO denetimlerini kim yürütmeli?

SEO denetimi, arama motoru optimizasyonu servis sağlayıcıları ve ajansları için günlük bir görevdir. Kurum içi SEO uzmanı, kurumsal web sitelerinin sağlık durumunu kontrol etmek için düzenli aralıklarla denetimler yapmalıdır. Aynı zamanda, ajanslarda optimizason denetimleri, müşteriler için web sitesi projelerinin ilerlemesini belgelemeye hizmet etmektedir. Buna ek olarak, bir SEO denetimi, müşterilerle ilk temas kurarken olası SEO önlemlerinin belirlenmesinde önemlidir.

Bu içerik sadece iş uygulamalarında değerli desteğe ihtiyaç duyan profesyoneller için değil, aynı zamanda web sitesi optimizasyonu konusunu tanımak isteyen yeni başlayanlar için de tasarlanmıştır. SEO Denetim Rehberi bir SEO uzmanı için içgörü sağlayacaktır.

Pro İpucu: Web sitelerini optimize etmede profesyonel olarak yer alan veya ticari bir web sitesinden sorumlu olan herkes SEO denetimini gerçekleştirebilmelidir.

SEO denetimi ne kadar sürer?

“Bir SEO denetiminin x veya y saat sürdüğünü” belirtmek anlamsız olacaktır. Sonuçta, iki web sitesi birbirine benzemez ve hem teknik hem de içerikle ilgili bireysel gereksinimler farklıdır. Web sitenizin boyutuna, kullandığınız araç türüne ve deneyiminize bağlı olarak, SEO denetimini tamamlamak için gereken süre değişir.

Yeni bir URL’nin yalnızca bireysel yönlerinin kontrol edilmesi gerekiyorsa, denetim birkaç dakika içinde yapılabilir, ancak birkaç bin alt sayfa içeren büyük bir web sitesi projesini incelemeniz gerekiyorsa, SEO denetimi birkaç gün sürebilir.

Bir SEO denetimi, tamamlanması gereken süre kadar sürer. SEO denetimi için çok az zaman ayırmamaya dikkat edin. Sonuçta çalışmalarınız, web sitesinin trafik başarısında kalıcı bir etkiye sahip olabilecek olası hataları veya optimizasyon potansiyellerini ortaya çıkarmalıdır.

seo nasıl yapılır

Hangi araçları kullanmalıyım?

SEO denetiminde, bireysel bakış açılarını analiz etmenize ve aynı zamanda omuzlarınızdan biraz iş çıkarmanıza, zamandan tasarruf etmenize ve daha verimli çalışmanıza izin vermenize yardımcı olacak çeşitli seo araçları kullanılır.

Bununla birlikte, bir SEO denetimi sırasında bu tür araçlarla çalışsanız bile, süreç hala dikkatinizi düzenli olarak gerektirir. Kullanılan araçlara bakılmaksızın, aynı zamanda masaüstü PC’niz, dizüstü bilgisayarınız, akıllı telefonunuz veya tabletinizle “elle” sayfaya erişmeli ve web sitenize erişirken kullanıcı deneyimini ilk elden ele almak için farklı sayfalara tıklamalısınız.

Aşağıdaki araçlar bir denetimde size yardımcı olabilir:

Google Analytics: Google Analytics ile, web sitenizdeki trafik ve kullanıcı davranışları hakkında önemli bilgiler edinirsiniz ve gerekirse, sitenin performansını ölçmek için bireysel etkinlikleri izleyebilirsiniz. Buna ek olarak, araç, web sitenizin ziyaretçilere nasıl davrandığına ilişkin daha fazla bilgi sağlayan Google Arama Konsolu ve Google AdWords’teki verilerle ilişkilendirilebilir. Google Analytics ücretsizdir ve SEO denetiminiz için kapsamlı analiz seçenekleri sunar.

Önemli: Lütfen uygulamadan önce GDPR’nin geçerli veri koruma yönetmeliklerine uyun!

Google Search Console: Ücretsiz Google Search Console (GSC), herhangi bir web projesi için gereklidir. Aracın verileri doğrudan Google’dan gelir ve örneğin bir sıralama analizi ile birçok şekilde size yardımcı olabilir. Web sitenizin sağlığına dair önemli bilgilere, web’de gezinme veya dizine ekleme hatalarıyla ilgili bilgilere sahip olursunuz. Ayrıca GSC’yi, Google dizinine göndermek veya “Reddetme aracı” nı kullanarak devalue bağlantılarını göndermek için kullanabilirsiniz. Böylece GSC, bir SEO denetiminin ötesinde büyük avantajlar sunar.

Ryte: Ryte ile ücretsiz sürümde bile web sitenizin kapsamlı Sayfa On- Sayfa analizlerini gerçekleştirebilirsiniz. Birçok rapor doğrudan PDF dosyası olarak da kaydedilebilir. SEO denetimlerinizi verimli bir şekilde gerçekleştirmek için özel filtreler de oluşturabilirsiniz.

Eklentiler

Birkaç tıklamayla Chrome tarayıcınızı bir SEO analiz makinesine dönüştürebilirsiniz. Bu eklentiler SEO denetimleriniz için ilk ipuçlarını sunar:

Chrome için Google Lighthouse Eklentisi: Google Lighthouse, mevcut URL’leri tarar ve Sayfa İçi optimizasyonu için size birçok başlangıç noktası sunar. Google Chrome uzantısını ücretsiz yükleyebilirsiniz.

Google Tag Assistant: Google Tag Assistant, Google izleme kodlarının uygulanıp uygulanmadığını ve düzgün çalışıp çalışmadıklarını kontrol etmenizi sağlayan kullanışlı bir eklentidir.

Chrome için SEO META in 1-Click Eklentisi: Chrome için bu kullanışlı uzantı, tek tıklamayla bir URL’nin meta verileri ve başlık yapıları hakkında merkezi bilgileri edinmenizi sağlar. Ayrıca robots.txt veya Sitemap.xml dosyasının uygulanıp uygulanmadığını kontrol eder.

Artık SEO denetiminizi hangi araçların destekleyebileceğini ve denetimin hedeflerinin neler olduğunu biliyorsunuz.

SEO denetimi, web sitenizin sağlığının kapsamlı bir profilini sağlayan birçok küçük adımdan oluşur. Raporunuz ne kadar ayrıntılı olursa, daha iyi bireysel optimizasyon önlemleri bundan türetilebilir.

Bu nedenle, SEO denetiminiz için yeterli zaman ayırın. Ayrıca, düzenli aralıklarla sayfa denetimleri gerçekleştirin. Bu, web sitenizin ilerleme kaydettiğini veya başka bir eyleme ihtiyaç olup olmadığını belirlemenin tek yoludur. Okuduğunuz için teşekkürler 🙂

Dijital pazarlama ile alakalı size faydalı bir içerik önerimiz var! İçeriği merak ediyorsanız hemen dijibon.com/dijital-pazarlama-nedir bağlantısını ziyaret edin.

Yorum Yap