sosyal medya nedir

Sosyal Medya Nedir, Strateji Nasıl Geliştirilir?

Sosyal medya, içeriğinizi yayınlamaktan ve paylaşmaktan çok daha fazlasıdır. Bağlantılar kurmanıza ve iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak stratejik bir pazarlama aracıdır.

Bugünün dijital devrimi, insanların bilgiyi nasıl topladığı ve tükettiğini temelden değiştirdi. Tüketicilerin ne satın almaları gerektiğini ve ne tür ürünler veya hizmetler hakkında ne düşünmeleri gerektiğini söylemek için şirketlere güvenmek zorunda oldukları günler geride kaldı.

Tüketiciler bunun yerine kendi kendilerine ve güvenilir arkadaş veya kaynaklar aracılığıyla ilgili bilgileri keşfetmeyi tercih ediyorlar. En önemlisi, onlar için en uygun zaman ve yerde karşılarına çıkılması. Tüketici kültürü ve davranışındaki bu değişim şirketlerin sosyal medyaya nasıl yaklaştıkları konusunda temel bir değişiklik gerektiriyor.

Stratejik olarak kullanıldığında, sosyal medya inbound pazarlama (gelen) uygulamaları için en iyi yoldur. Eşsiz doğası nedeniyle sosyal medya, marka bilinirliği ve sadakat oluşturma, ortakları ve müşterileri çekme ve marka elçileri oluşturma potansiyeline sahiptir.

Sosyal medya pazarlama anlayışınızı ve yaklaşımınızı dönüştürmek için heyecan verici bir yolculuğa başlamak üzeresiniz. Bu kılavuz sizi sosyal medya stratejisi, dijital reklamcılık, sosyal izleme ve dinleme, etkileyici pazarlama, içerik stratejisi ve çok daha fazlasıyla sağlam bir anlayışla donatmak suretiyle, yukarıda belirtilen amaçların tümünü yerine getirmenize yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya Stratejisi Geliştirme

İşletmenizin neden sosyal medya tanıtım stratejisine ihtiyacı var?

Muhtemelen bu ifadeyi duydunuz; plan yapmamak; başarısızlık planıdır. Stratejik planlama, başarılı bir sosyal medya pazarlamasının temelidir. Sosyal medya pazarlama çalışmalarınıza başlamadan önce sağlam bir temele sahip olduğunuzdan emin olun. İlk adım, hedef kitlenizin kim olduğunu anlamak ve bir müşteri profili oluşturmaktır.

Aynı derecede önemli olan, genel iş hedeflerinizi ve hedeflerinizi anlamak ve sosyal medya hedeflerinizi ve temel performans göstergelerinizi (KPI) genel iş hedeflerinizle uyumlu hale getirmektir. Çok sayıda sosyal medya pazarlamacıları, müşterileri, iş hedefleri ve sosyal medya KPI’larını anlamadan içerik oluşturma oyununa atlarlar.

Neyse ki, aynı hatayı yapmayacaksınız, çünkü bu dersi almak için burdasınız. Aşağıdaki okumalar ve etkinlikler, bir müşteri profili oluşturmaya ve iş hedefleri ve hedeflerinize dayalı olarak sosyal medya TPG’lerini tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

sosyal medya müşteri profili

Müşteri Profili (Buyer Persona)

Hangi sektörde veya sektörde olursanız olun, müşterilerinizi anlamak çok önemlidir. Bir müşteri profili oluşturmak, kitlenizi anlamak ve onlara etkili bir şekilde hizmet vermek için ilk adımdır.

İşinize bağlı olarak, bir ya da iki kişiden ya da 10 ya da 20 kişiden az olabilirsiniz. Bu aktivitenin amacı doğrultusunda, birincil müşteri profilinizi düşünün.

Birincil müşteri profilinizin geçmişini (iş, kariyer yolu, aile), demografik özelliklerini (cinsiyet, yaş, gelir, konum), tanımlayıcılarını (tutum, iletişim tercihleri), hedeflerini (birincil ve ikincil), zorluklarını (birincil ve ikincil) kısaca not alın.

KPI’ları Geliştirme

Yerinde bir müşteri profiliyle, ideal müşterilerinizin daha iyi bir anlayışını geliştirdiniz. Şimdi, KPI’ları haritalandırma zamanı geldi. Böylece sosyal medya stratejinizin ve aktivitelerinizin etkinliğini ölçebilirsiniz.

Sosyal medya KPI’larının dört kategorisi vardır: Erişim, Katılım, Yatırım getirisi (YG), Elde tutma ve bağlılık.

Sosyal medya stratejinizde odaklanacağınız KPI’ları tanımlayın. KPI’larınızı geliştirirken genel iş hedeflerinizi ve hedeflerinizi göz önünde bulundurun ve sosyal medya çalışmalarınızın bu hedefleri gerçekleştirmeye nasıl daha fazla yaklaştığını düşünün.

Sosyal Medya Dinleme ve İzleme

Markalar, kuruluşlar ve profesyoneller, sosyal medya dinleme ve izleme süreçlerinde neden, ne zaman yatırım yapmalıdır?

Sosyal medya, iki yönlü bir iletişim kanalıdır. Bu sadece kendi içeriğinizi, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak ve paylaşmak değil, aynı zamanda diğer insanların sizin hakkınızda söylediklerinin dinlenmesi ve izlenmesi hakkındadır. Araştırmalar, akıllı bir sosyal medya dinleyicisi olmanın iş performansınızı somut yollarla geliştirmenize yardımcı olabileceğini göstermiştir. Farklı markaların sosyal dinleme ve izleme uygulamalarından nasıl yararlandığını görmek için araştırma yapın.

Bu bölümde, sosyal medya dinleme ve izleme uygulamanıza yardımcı olacak okumaları ve etkinlikleri inceleyeceğiz. Başlayalım.

Sosyal Dinleme

Sosyal medya pazarlamacıları olarak bazen müşterinin nasıl bir histe olduğunu unutuyoruz. Muhtemelen “insan gibi düşün, pazarlamacı değil” dendiğini duymuşsunuzdur. Sosyal dinlemeyle ilgili bu etkinlik sizi günlük tüketicilerin ayakkabısına sokmayı ve mutlu ya da sinirli bir müşteri olmanın nasıl bir his olduğunu size hatırlatmayı amaçlamaktadır.

Aktiviteyi yaparken, sosyal dinleme ve sosyal izleme arasındaki farkları anladığınızdan emin olun. Sosyal dinleme “internetteki konuşmaları nasıl izliyor, analiz ediyor ve yanıtlıyor”. Markaların müşterilerini veya potansiyel müşterilerini çevrimiçi olarak ne kadar iyi dinlediğini incelerken bu tanımı aklınızda bulundurun.

Aynı sektörde iki marka (Marka A ve Marka B) seçin. Sektörünüz, ilgilendiğiniz bir sektör veya şu anda kullanmakta olduğunuz ürünler veya hizmetler olabilir. Ardından, bu iki markanın var olduğu sosyal medya platformlarını belirleyin ve bu kanalların her birinde bunlarla bağlantı kurun. Belki de bu bir tweet, Instagram üzerinde bir söz ya da Facebook’ta bir konuşma.

Ardından, markanın sizi ne kadar iyi dinlediğine ve yanıtladığına bağlı olarak, duygularınızı iki markanın her birine doğru, en az favori olanı ve en çok on tanesi olmak üzere, bir taneden bire kadar bir ölçekte belgelendirin. Sonra her bir puan için gerekçenizi açıklayın. Etkinliği yaparken, markaların yanıtları hakkında notlar alın ve markalara karşı duyduğunuz duyarlılığın zaman içinde nasıl değiştiğini yansıtır. Örneğin A ve B Marka ile ilgili düşüncelerinizi kısaca not edin.

sosyal medya dinleme

Sosyal İzleme ile Sosyal Dinleme

Sosyal dinleme, sosyal izleme üzerine odaklanmaktadır. Yine, sosyal dinleme ve sosyal izleme arasındaki farkları anladığınızdan emin olun. Sosyal dinlemenin aksine, sosyal izleme daha proaktif bir yaklaşım gerektirir. “Markanıza, ürünlerinize, hashtag’lerine, çalışanlarınıza, rakiplerinize ve müşterilerinize ilişkin söz ve görüşmeler için aktif bir şekilde bakıyorsunuz.” Diğer bir deyişle, sosyal izleme uyguladığınızda, siz işinizin içinde bulunduğu daha geniş bağlam. Kapsamı işinizin ötesine geçmektedir.

Lütfen, beş günlük bir süre için aşağıdakileri günlük olarak tamamlayarak markanızın sosyal bir izlemesini gerçekleştirin.

 • Müşteri profilinizin ilgilendiği ya da sektörünüzle ilgili olduğu bir konu hakkında bir makale yayınlandığında e-posta bildirimleri almak için Google Uyarılarını ayarlayın.
 • İfadeleri, markaları, hashtag’leri ve işinizle alakalı kişileri ve kişiliğinizi Twitter’da takip etmek için TweetDeck kullanın.
 • Tarayıcınızda, sektörünüzle ilgili bir konuda bir Facebook araması kaydedin ve kişiliğinizin umurunda olsun.
 • Instagram’da, sektörünüze ve personeline ilgi duyduğunuz bir hashtag’i izlemek için Keyhole’u kullanın. Veya mobil cihazınızda hashtag araması manuel olarak gerçekleştirin.

Beş gün boyunca günlük olarak sosyal izleme yapmaktan kazandığınız tüm bilgileri ve ön paketleri belgeleyin.

Sosyal Dinlemenin ve Sosyal Takibin Yararları

Yeni tamamladığınız 1. ve 2. Aktiviteler, size sosyal dinleme ve sosyal izleme hakkında iyi bir fikir vermiş olmalıdır. Hem sosyal dinleme hem de sosyal izleme, bir markanın sağlığına ve büyümesine somut faydalar sağlar. Aşağıdaki kutularda, markanızın bakış açısından deneyimlediğiniz veya gözlemlediğiniz tüm faydaları belgeleyin ve sosyal dinleme ve izlemeyi uygulayarak. Mümkünse, markanın kaçırdığı potansiyel faydaları ekleyin.

Belleğinizi yenilemek için sosyal dinlemenin sekiz yararı aşağıdadır:

 • Sosyal medya, web, sohbet ve çevrimdışı stratejinin performansını ölçmeye yardımcı olun
 • İtibarınızı yönetmeye yardımcı olun
 • En büyük hayranları ve etkileyicileri tanımlayın
 • Yeni ürün fikirlerini veya mevcut ürünlerdeki özellikleri geliştirmenin yollarını keşfedin
 • Yarışmayı izle
 • Yeni iş fırsatlarına liderlik
 • Potansiyel müşterileri bulun
 • Gelecekteki iş gelişimi için stratejik kriterler geliştirmek

Sosyal izlemenin bazı önemli faydaları şunlardır:

 • Sizi ve hedef müşteri profilini bir araya getirin
 • Pazar istihbaratı ve anlayışları kazanın
 • Sosyal medyada web sitenize bağlantılar, kampanyalar ile etkileşim ve pazarlama kampanyalarınızın duygu ve performanslarını takip edin
 • İşe alım çabalarını hızlandırın

Sonuç

Sonraki adımınız, kendi sosyal medya çalışmalarınızı geliştirmek ve somut sonuçları kendi işinize taşımak için içerikteki stratejileri ve taktikleri uygulamaktır. Bu arada, sonsuza kadar öğrenci zihniyetini kucaklayın. Sosyal medya sürekli değişiyor. Yeni uygulamalar, araçlar ortaya çıkıyor ve ortadan kalkıyor. Yeni çıkan araçlara, uygulamalara ve trendlere karşı uyanık kalmak, kitlenizle etkileşim kurmanın yaratıcı yollarını belirlemek, içerik, ürün veya hizmetlerinizle ilgili olarak sizinle etkileşimde bulunmalarını sağlamak zorundasınız. Unutmayın ki sosyal medya sadece sizinle ilgili değildir. Anlamlı ilişkiler, güven ve topluluklar oluşturmanıza yardımcı olabilecek iki yönlü bir iletişim kanalıdır.

Umuyoruz ki bu içerik, sosyal medya ile ilgili kavramları anlamanıza ve sosyal medya anlayışınızı derinleştirmenize yardımcı olmuştur. Daima sosyal olmanız dileğiyle 😉

Dijital pazarlama ile ilgili size yararlı bir içerik tavsiyemiz var! İçeriği görmek istiyorsanız hemen dijibon.com/dijital-pazarlama-nedir bağlantısını ziyaret edin.

Leave a Comment

Gelişmeleri Kaçırmayın!

Önemli gelişmelerden haberdar olmak için hemen kaydınızı yapın.